Nauka języków receptą na dłuższą młodość?
Znajomość języków obcych poszerza horyzonty i możliwość eksplorowania świata. Pozwala pracować poza granicami ojczystego kraju, otwiera nas na nowe kultury, ułatwia komunikację – korzyści jest wiele. Dodatkowo, jak pokazują wyniki badań, nauka języków obcych jest dobrą inwestycją w… zdrowie! U osób, które posługują się już dwoma językami, problemy z pamięcią występują nawet 5 lat później niż u osób znających jeden język, gdyż dwujęzyczność hamuje procesy starzenia się mózgu. Na naukę nigdy nie jest za późno – warto więc przełamać wszelkie wątpliwości i rozpocząć ją niezależnie od wieku.
2018-09-17, 10:03

Dzieci naukę języka obcego zaczynają bardzo wcześnie. Często jeszcze przed pójściem do przedszkola czy szkoły – uczą się przez zabawę. Jest to ważna umiejętność, która jest im pomocna w dalszym rozwoju. Ale poznawaniem języków czy innych kultur coraz częściej interesują się też osoby starsze. Doskonałym dowodem na to jest fakt, że powstała już nawet specjalna subdyscyplina dydaktyki języków obcych – glottogeragogika, która bada metody nauczania ludzi starszych.

Różne motywacje – wiele korzyści

Motywacje do rozpoczęcia nauki języka w dorosłym życiu mogą być bardzo różne. Seniorzy po zakończeniu aktywności zawodowej mają więcej wolnego czasu i szukają nowych zajęć czy okazji do spotkań z innymi ludźmi. Wielu z nich właśnie na emeryturze zaczyna podróżować[1]. To jeden z powodów, dla których zaczynają się interesować nauką języków obcych. Znajomość języka obcego na poziomie komunikatywnym daje nam poczucie niezależności i swobody. Ten przywilej nie jest zarezerwowany wyłącznie dla ludzi młodych. Powstają specjalne kursy językowe czy narzędzia dostosowane do potrzeb osób w starszym wieku. Zazwyczaj kursy takie poruszają nieco inną tematykę, np. koncentrują się na słownictwie związanym z codzienną komunikacją, rodziną czy właśnie podróżami – wyjaśnia Patrycja Wojsyk, redaktor w Wydawnictwie Cztery Głowy, publikującym fiszki, czyli „narzędzia” do nauki języków obcych. Dodaje też: Dla wielu seniorów rozpoczęcie nauki języka obcego może być spełnieniem marzeń, furtką do swobodnej komunikacji z mieszkańcami odwiedzanego kraju, a tym samym – do poznania ich kultury i obyczajów.

Nauka języków opóźnia skutki demencji

Nauka języka obcego jest świetnym sposobem na trening umysłu. Konieczność zapamiętywania nowych słówek czy konstrukcji gramatycznych aktywizuje połączenia nerwowe w mózgu – jest dla niego dobrym bodźcem. Naukowcy nadal nie znają sposobów na całkowite wyeliminowanie choroby Alzheimera czy skutków demencji, jednak badania nie pozostawiają wątpliwości: jeśli podejmiemy odpowiednie działania, możemy opóźniać postępowanie niekorzystnych procesów w mózgu. U osób, które posługują się co najmniej jedynym językiem obcym, objawy tych chorób, takie jak dezorientacja, problemy z pamięcią czy trudności w planowaniu, występują średnio nawet o 4–5 lat później[2].

Języków obcych w starszym wieku można się uczyć na wiele sposobów. Dostępne są specjalne kursy językowe w szkołach czy na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, jednak nie każdy senior ma możliwość skorzystania z nich. Wychodząc naprzeciw potrzebom takich osób, przygotowaliśmy specjalne zestawy fiszek, wydrukowane większą czcionką – tak aby korzystanie z nich było komfortowe i nie sprawiało problemów osobom z nieco słabszym wzrokiem. To świetna pomoc dla tych, którzy chcą się uczyć języka obcego w domu, w podróży czy podczas innych zajęć – mówi Patrycja Wojsyk.

[1] https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/seniorzy-konsumenci-milenialsi,80,0,2408528.html

[2] L. Bertelle, Dwujęzyczność w świetle najnowszych badań językowych, „Lingwistyka Stosowana”, nr 4: 2011, s. 241–249 na podstawie: Bialystok, E., Craik, F.I.M., Freedman, M., Delaying the onset of Alzheimer disease, Neurology, 2010 Nov 09; 75(19): 1726–1729.

KONTAKT / AUTOR
Dorota Steliga
www.dspectrum.pl
512-949-039
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.